Partneri

FAQ - často kladené otázky

Čo je to automatický závlahový systém?

Je to systém, ktorý automaticky zaisťuje závlahu rastlín, naSjčastejšie trávnika, bez nutnosti ľudskej obsluhy. Voda je distribuovaná na presne vymedzené miesta pomocou výsuvných postrekovačov, režim závlahy riadi ovládacia jednotka v spolupráci s elektromagnetickými ventilmi a meteorologickými čidlami. Celý systém je ukrytý pod povrchom terénu.

Potrebujem automatický závlahový systém?

K životu určite závlahový systém nepotrebujete. Ničmenej, závlahu potrebuje k životu váš trávnik a ostatná vegetácia na vašej záhrade, pokiaľ ju je chcete mať celoročne v dobrom stave a vytvárať si tak pohodové miesto k odpočinku a zábave. Vlahu môžete dodať rastlinám i manuálne pomocou hadice, musíte však počítať s tým, že na záhrade strávite zálievkou desiatky hodín a to v čase kedy by ste si mali záhradu užívať a relaxovať v nej.

Pokiaľ chcete v záhrade oddychovať, automatický závlahový systém potrebujete.

Koľko to stojí?

Na túto otázku bohužiaľ nie je možné odpovedať bez znalostí zavlažovanej plochy. Záleží nielen na veľkosti pozemku, ale aj na členitosti zavlažovanej plochy, zdroji vody atd..

Nebudú postrekovače striekať k susedom alebo na dom?

Pri navrhovaní systému je možné vyberať z veľkého množstva trysiek s rôznym dostrekom. Správne navrhnutá automatická závlaha zalieva len dopredu definované plochy, ostatné zostanú suché.

Rozhodol(a) som sa pre inštaláciu automatického zavlažovacieho systému. Znamená to, že musím obetovať pekný, roky ručne zalievaný trávnik?

Pokiaľ sa závlahový systém inštaluje do existujúceho trávnika, je najprv odobraný trávny trs a až po tom, do vzniknutej drážky je vyhĺbený výkop. Celá inštalácia trvá 4-8 dní, po zasypaní potrubných rozvodov je pôvodný trs vrátený na svoje miesto. Po dvoch týždňoch takmer nie je poznať, kde bolo kopané.

Nebudú postrekovače prekážať pri kosení trávnika?

Postrekovače sú v zemi uložené tak, že v dobe nečinnosti presne lícujú s terénom. Kosačka teda môže bez obmedzenia kosiť všade.

Nebudem zbytočne plytvať vodou?

Nebudete. Správne navrhnutý a naprogramovaný systém dopraví s vysokou rovnomernosťou požadované množstvo vody tam kam má. To sa vám ručnou zálievkou nikdy nepodarí. Naviac automatická závlaha prebieha v nočných hodinách, keď je najmenšia intenzita výparu. Takže naopak, vodou budete šetriť.

Čo ak bude pršať?

V prípade dažďa závlahu zablokuje čidlo zrážok.

Nevadí, že záhrada je na svahu?

Nevadí, ale aby bol systém úplne funkčný i na ploche na svahu, musí byť správne navrhnutý a všetky navrhnuté komponenty musia byť nainštalované.

Nezničí systém cez zimu zamrznutá voda?

Zamrznutá voda by systém cez zimu určite zničila. Na konci vegetačného obdobia (koniec októbra a novembra) sa musí previesť zazimovanie systému. Voda sa vytlačí pomocou kompresora. Na jar je potom prevedená revízia a systém je znova zavodnený a spustený.

Prvé spustenie a zazimovanie je v cene inštalácie.

Akú značku si mám vybrať?

Na trhu je pomerne dosť značiek, ktoré ponúkajú zavlažovacie komponenty. My pracujeme len so značkou (RAIN BIRD), ktorá spĺňa najvyššiu kvalitu a zaručuje dlhodobú životnosť systému. Pokiaľ sa rozhodnete pre inú značku doporučujeme Vám vyberať si z profi systémov ako z hobby systémov.